Mit jelent a passzív megnevezés, miért beszélünk passzív banki műveletekről?

A passzív szó jelentése az idegen szavak szótára szerint: tétlen, közömbös, részvétlen.

Passzív bankügyletek a betéteket gyűjtő, azok után kamatot fizető bankügyletek. A legrégebbi banki üzletág, mely során, a bank koncentrálja mások pénzét (betétgyűjtés), de igyekszik más műveletekkel is pénzhez jutni (értékpapír kibocsátás, más bankoktól hitelfelvétel). A megnevezés a bank mérlegére gyakorolt hatás eredményét jelenti, a mérleg jobb oldalán a források/passzívák között jelenik meg a betét. A forrásszerzés a külső források igénybevételét jelenti (fundingolás). A bank passzív műveleteinek jelentős szerep jut, hogy később aktív műveleteket tudjon végezni.

 

 Passzív bakügyletek közé tartoznak:

1.Számlanyitás

2.Betétgyűjtés

3.Pénzalapok kezelése

4.Alapítványok kezelése

(infodoboz, 2014)

 

Mi a különbség a lekötés nélküli és a lekötött betétek kamatoztatásában (kamatveszteségében), illetve a lekötött betét fix és változó kamatozásában?

Lekötés nélküli betétek (Látra szóló betétek): A befektetett pénzeszközök és azok kamatai bármikor felvehetők kamatveszteség nélkül. Azonban mivel emiatt látra szólóan kamatoznak, így az ekként elhelyezett pénzösszegre kapjuk a legkevesebb kamatot. Ilyen betét lehet például a pénzforgalmi számla.

Lekötött betétek:  A befektetett pénzeszközök és azok kamatai szerződésben foglalt idő után felvehetőek. Lekötésért cserében magasabb kamatokat biztosítanak a bankok. Ilyen lehet például a takarékbetét.

A betét lehet fix vagy változó kamatozású. A változó kamatozású betétek esetében a bank fenntartja a kamatváltoztatás jogát, ami a kiinduló kamatlábtól kevesebb kamat lehetőségét is magában rejti, így ezt érdemes külön szem előtt tartani. Az ún. „függő kamatozású betét” esetén a fix és a változó kamatozás sajátos kombinációjával találkozhatunk. Ebben az esetben a betétben elhelyezett összegre fizetnek egy minimális kamatot, a kamat nagyobb része pedig egy előre meghatározott jövőbeli feltétel függvénye (megtakarítás iskola, 2014)

 

Mi jelent az EBKM fogalma?

EBKM (Egyesített Betéti Kamatlábmutató). Egyes banki szolgáltatásokat összehasonlító mutatószám, megmutatja, hogy melyik befektetés a leg megfelelőbb. AZ EBKM használata azért fontos, mert a  kamatokat a bankok nem egységes módon határozzák meg. Az eltérések egyik legjellemzőbb forrása, hogy egyes bankok 360 napos bázison határozzák meg a kamatot, míg

 

Internetes források

Infodoboz, 2014, Interneten elérhető:

https://penzugy.infodoboz.com/cikk/passziv-bankmuveletek/

 

Megtakarítás iskola, 2014, Interneten elérhető:

https://www.megtakaritasiiskola.hu/megtakaritas_es_penzugyek/banki_szolgaltatasok_termekek/beteti_kamatok/

 

Bankmonitor, 2014, Interneten elérhető:

https://www.bankmonitor.hu/content/315.htm

 

Magyar Nemzeti Bank, 2014, Interneten elérhető:

https://felugyelet.mnb.hu/fogyasztoknak/iranytu_jobbmenu/ebkm