Mi az az Európai Központi Bank és mik tartoznak feladatai közé?

A frankfurti (Németország) székhelyű Európai Központi Bank (EKB) az EU egységes valutájának, az eurónak a kezelésével és az uniós árstabilitásnak a megőrzésével foglalkozik. Az EKB feladata továbbá az EU gazdasági és monetáris politikai kereteinek meghatározása és a szakpolitika végrehajtása (europa, 2014).

 

Milyen kapcsolatban áll az Európai Központi Bank és a Szlovák Nemzeti bank?

Az euroövezet nemzeti központi bankjai (NKB) , köztük a Szlovák Nemzeti Bank az ország törvényeinek értelmében az EKB-tól elkülönült jogi személynek tekintendő, egyszersmind szervesrészei az eurorendszernek, amely az euroövezet árstabilitásáért felel. Az eurorendszer feladatainak végrehajtása során az NKB-k az EKB iránymutatásait és utasításait követi. Az NKB-k részt vesznek az euroövezet egységes monetáris politikájának alakításában. Monetáris politikai műveleteket hajtanak végre, így ők látják el jegybankpénzzel a hitelintézeteket , illetve ők biztosítják a belföldi és a határon átnyúló készpénz nélküli fizetések kiegyenlítését. Saját nevükben vagy az EKB megbízottjaként devizatartalék-kezeléshez kapcsolódó műveleteket is végrehajtanak. Jórészt az NKB-k felelősek a nemzeti statisztikai adatok gyűjtéséért, továbbá az illető ország területén az eurobankjegyek kibocsátásáért és kezeléséért. Az NKB-k ezenfelül az alapokmány hatáskörén kívül eső feladatokat is ellátnak, kivéve ha a Kormányzótanács úgy ítéli meg, hogy ezen tevékenységük összeegyeztethetetlen az eurorendszer célkitűzéseivel és feladataival. A nemzeti jogszabályok értelmében az NKB-k a monetáris politikához nem kapcsolódó egyéb feladatköröket is elláthatnak: egyes NKB-k bankfelügyeleti tevékenységet is folytatnak, illetve a kormány első számú bankjának szerepét is betölthetik (ecb, 2014).

 

Mik a Központi Bankok Rendszerének feladatai?

Azon Európai Úniós Nemzeti Bankok tartoznak ide, amelyek még nem használják az euro pénznemet, hanem saját nemzeti valutájuk van.

Alapvető feladatok

1.az euroövezet monetáris politikájának meghatározása és végrehajtása;

2.devizaműveletek végzése;

3.az euroövezetbeli tagországok hivatalos devizatartalékainak tartása és kezelése (portfóliókezelés);

4.a fizetési rendszerek zavartalan működésének előmozdítása.

További feladatok

1.Bankjegyek: az euroövezeten belül kizárólag az EKB jogosult bankjegykibocsátás engedélyezésére.

2.Statisztika: a nemzeti központi bankokkal együttműködve az EKB gyűjti össze a KBER feladatainak elvégzéséhez szükséges statisztikai információkat a nemzeti hatóságoktól vagy közvetlenül maguktól a gazdasági szereplőktől.

3.Pénzügyi stabilitás és felügyelet: az eurorendszer hozzájárul ahhoz, hogy az illetékes hatóságok zökkenőmentesen végrehajthassák a hitelintézetek prudenciális felügyeletéhez és a pénzügyi rendszer stabilitásához kapcsolódó tevékenységüket.

4.Nemzetközi és európai szintű együttműködés: az EKB munkakapcsolatban áll az eurorendszer feladataiban érdekelt európai uniós és nemzetközi intézményekkel, testületekkel és fórumokkal.

 

Következő Európai Úniós tagálamok tartoznak ide:

Bulgária

Csehország

Dánia

Egyesült Királyság

Horvátország

Litvánia

Lengyelország

Magyarország

Románia

Svédország

(wikipedia, 2014)

 

Internetes források

Europa, 2014, Interneten elérhető:

https://europa.eu/about-eu/institutions-bodies/ecb/index_hu.htm

 

ecb, 2014, Interneten elérhető:

https://www.ecb.europa.eu/pub/pdf/other/escb_hu_webhu.pdf

 

wikipedia, 2014, Interneten elérhető:

https://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6zponti_Bankok_Eur%C3%B3pai_Rendszere